İSTANBLU’DA DAMA oyunu oynanan mekanlar HUZUR ÇAY OCAĞI

İSTANBLU’DA DAMA oyunu oynanan mekanlar

ESENLER-BAĞCILAR HUZUR ÇAY OCAĞI

Rıza Dargın adındaki dama ustası facebook vasıtasıyla bana mesaj atarak kendisiyle tanışmış oldum. Esenler Bağcılarda dama oynanan mekânlar olduğunu ve çok iyi damacılar o mekânlarda dama oynadıklarını söyleyip o semtteki kahvehaneleri ve çay ocaklarını anlata anlata bitiremiyordu. İlk fırsatta Ahmet Murat Çelik arkadaşıma bunu anlatınca “Rıza Dargın arkadaşımızı tanıyorum. Fatihteki Dama merkezine geliyor. Görüşüyoruz” cevabını aldım.

Ahmet usta ile istişareler yaptık. Bu kahvehaneler veya çay ocakları gibi İstanbul’un başka ilçelerinde var olduğunu duymuştuk. İstanbul’da dama oynanan mekânları ziyaret edip her bir mekâna birer ikişer dama tahtası ve taşları hediye etme kararı aldık.

Rıza kardeşimizle randevulaştık. 16.01.2017 tarihinde saat 13:00 buluşma kararı aldık. Esenler Üçüzlü metro durağından inip Ebubekir camisini sorunca hemen tarif ettiler. HUZUR çay ocağı Caminin karşı sokağındaydı. Çay ocağı küçük bir yerdi. 7 tane dama masası olan bu yer çok temizdi. Rıza arkadaşımız bizi oradaki insanlara tanıtınca herkesin yüzündeki ifadeleri değişti. Sanki 40 yıllık dostmuşuz gibi sıcak sohbette başladılar. Aslına bakarsanız biz 40 yıldır dostmuşuz ama yeni tanışıyoruz. Dostluk DAMA oyunundan kaynaklandığını söylememe gerek yok sanırım.

Bu çay ocağı’ nda 3-4 saat kaldık ve zaman nasıl geçtiğini anlayamadık. Ne siyaset ne de başka bir konu konuşulmadı sadece DAMA konuşuldu. Türk damasını kısa bir tarihin gözden geçirdik. Ardından yapılan dama şampiyonalarına geçtik. Derken o çay ocağında o bölgede dama derneği kurma fikri ortaya atıldı.

Zaman o kadar çabuk geçti ki torunumu okuldan alma saati gelmiş çatmıştı. Çok hızlı bir biçimde oradan ayrılmak zorunda kaldığımız için üzüldük.

Fotoğrafların büyük halini görmek için fotoğraflara tıklayın.

Huzur_Çay_Ocağı_4 Huzur_Çay_Ocağı_7
Huzur-0004 Huzur-0007

Oluşturan: Recep Doğrubakar

 

1 views

Bir Cevap Yazın